תוכניות לימודים

"המשמעות של טיפול מוכוון התמקדות היא לתת למה שעולה ממעמקי ההתמקדות בתוך האדם להכתיב את הפעילות של המטפל, את מערכת היחסים ואת התהליך של המטופל"  (ג'נדלין)

תוכנית ההסמכה לתרפיה מוכוונת התמקדות (FOT) הינה תוכנית ייחודית באוריינטציה טיפולית שייעודה להרחיב את עולמם של תלמידיה בעזרת היכרות עם עולם ההתמקדות המופלא, ובהמשך  להכשיר אותם להשתמש בגישה זו על מנת לסייע למטופלים באופן אינטגרטיבי תוך שילוב גוף, רגש ומחשבה. התוכנית הינה בחסות המכון הבין לאומי להתמקדות.

המרכז להכשרת מטפלים בהתמקדות פועל במספר ערוצים מרכזיים המשלימים זה את זה:

תוכנית ההסמכה

התוכנית כוללת שלושה קורסים – קורס "התמקדות בסיסי" שמטרתו המרכזית היא לימוד טכניקת ההתמקדות, קורס "התמקדות וטראומה" המהווה התמחות בעבודה עם טראומה, קורס "התמקדות ויחסים" המעמיק במערכת היחסים בין המטפל והמטופל כחלק מהותי מהתהליך, עוסק בצמיחה כמטפל בהתמקדות ומרחיב את התבוננות המטפל אודות עצמו.

ניתן להשתלב בכל קורס בנפרד או להירשם לתוכנית ההסמכה במלואה. התוכנית מיועדת לאנשי מקצוע המעוניינים לשלב התמקדות בעבודתם ולהרחיב את נקודת המבט והמיומנויות המקצועיות שלהם או לכאלה המעוניינים להתחיל לראשונה ללוות אחרים בתהליכי התמקדות.

המסלול המשלים לקראת עבודה בקליניקה

מסלול  המהווה משענת משלימה ומעשית בדרך לליווי מתמקדים לתהליכים ארוכי טווח בקליניקה. המסלול עוסק בשילוב המעשי בין ידע פסיכולוגי טיפולי לבין התמקדות ככלי טיפולי. הקורס "עקרונות בטיפול" מספק ידע תאורטי והתנסותי לצד כלים פרקטיים להבנה והחזקה של תהליך מתמשך ומוכוון התמקדות. קורס "אתגרים שהדרך" מספק מרחב לעבודה חווייתית של הקשבה פנימית לאתגרים שבדרך לכיסא המלווה מוכוון התמקדות תוך גילוי חוויתי אישי של דרכי ההתמודדות איתם. כמו כן מתקיימת "קבוצת הדרכה" שנתית המאפשרת למשתתפים בה להביא להדרכה דילמות עימן הן מתמודדים בפועל באופן המאפשר למידה להם ולקבוצה כולה.

התמקדות LIVE

הדגמה חיה של תהליך התמקדות ובהמשכו למידה מתוך התהליך שהתרחש זה עתה.  הצפייה בתהליך מאפשרת למשתתפים לחזק ולהעשיר את מיומנויות הטיפול וליווי תהליכי התמקדות.

הקבוצה פתוחה למטפלים ומלווי תהליכי התמקדות בשלבים שונים בדרכם המקצועית.