מי אני

התחלתי את דרכי כמטפלת לפני כ-20 שנה, לאחר התמחות מעמיקה בפסיכותרפיה ממוקדת גוף. עסקתי בטיפול, בהכשרה ובהדרכת מטפלים.

כאשר התוודעתי אל ההתמקדות יצאתי למסע מרתק, מסע שנמשך עד היום…

קשובה באופן עמוק לעצמי

ההיכרות שלי עם ההתמקדות לוותה בהפתעה גדולה, שכן ההתמקדות אפשרה לי מסע בתוך הנפש, במחוזות פנימיים שעד אז לא הכרתי. ההתמקדות אפשרה לי ללכת פנימה, ולהיפגש גם עם חלקים שלא אהבתי, גם עם חלקים שלא העזתי להיות איתם בקשר.

המסע הזה לתוכי היה – ועודנו – מסע של גילוי עצמי. לאחר שנים של טיפול באחרים גיליתי דרך מופלאה להקשיב לעצמי באופן עמוק. גילית איך אני יודעת מה אני חשה, איך אני מזהה את התחושה הפנימית שנמצאת בתוכי ברגע זה ממש. תחושות מסוימות, שהיו חסומות ולא נגישות, קיבלו פתאום ביטוי. כך גיליתי, למשל, את הקנאה שהתביישתי בה, או את הבדידות שהתקשיתי להרגיש. המפגש עם כל אותם אזורים אפשר לי להיות טובה יותר לעצמי ולכן גם לאחרים.

המסע עם מטופלים, מודרכים ותלמידים 

המפגש עם ההתמקדות התברר כמתנה, גם במובן זה שיחסיי עם סביבתי הקרובה השתנו. יכולת ההכלה שלי גדלה לאין שיעור בעקבות המפגש עם עצמי, והייתה לכך השפעה על יחסיי עם בני משפחה, עם חברים, עם מטופלים ועם תלמידים ומודרכים.

המטופלים שלי למדו כלי שאפשר להם להכיר את עצמם ולהכיל את עצמם. במקרים רבים התפתחה מודעות פנימית לאזורים שהיו עד אז נסתרים וחסומים, דבר שהוביל לשינוי עמוק.

לבסוף, גם התלמידים והמודרכים שלי חוו את מסע ההתמקדות, שאפשר להם מפגש מחודש עם עצמם ועם המטופלים שלהם.

המרכז להכשרת מטפלים בהתמקדות

בעברי למדתי תואר ראשון (B.A) ושני (M.A) בייעוץ ארגוני באוניברסיטת תל-אביב, ועבדתי מספר שנים בתחום זה בתפקידים בכירים במגזר הפרטי. לפני כ-20 שנה עשיתי שינוי משמעותי בחיי ועברתי לתחום הטיפול. למדתי במשך חמש שנים לימודי “ביוסינתיזה” – זרם בתוך הפסיכותרפיה הממוקדת גוף על פי שיטתו של דייויד בואדלה, וכן חמש שנים פסיכותרפיה גופנית אינטגרטיבית במכללת רידמן, בה גם לימדתי והדרכתי מטפלים. הנני חברה באיגוד האירופאי לפסיכותרפיה ממוקדת גוף (EABP). 

לפני למעלה מעשור, כשהוסמכתי על ידי המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק להכשיר אנשי מקצוע ל-Focusing Oriented Psychotherapy, ייסדתי את “המרכז להכשרת מטפלים בהתמקדות” מתוך כוונה להעביר את הידע הרב שצברתי ואת הפיתוחים והחיבורים שיצרתי לאנשי מקצוע שמעוניינים לשלב התמקדות בעבודתם. החזון שלי הוא לקדם בארץ את התחום של תרפיה מוכוונת התמקדות (FOT) ולהביא לחשיפה משמעותית שלו בשדה הטיפולי בארץ.

המרכז מציע יישום של גישת ההתמקדות בנושאים שונים שבהם למדתי והתמחיתי לאורך השנים כגון עבודה עם טראומה ויחסים. ניתן להעמיק בו במודלים טיפוליים שונים שפיתחתי, לרבות אינטגרציה שעשיתי בין התמקדות לגישות נוספות אותן למדתי כמו:  SE לעבודה עם טראומה; סאטיר מבית מדרשה של וירג’ניה סאטיר;  EFT – Emotion Focused Therapy מבית מדרשם של לסלי  גרינברג וסו ג’ונסון; AEDP  מבית מדרשה של דיאנה פושה; קונסטלציה מערכתית מבית מדרשו של ברט הלינגר ועוד.

המרכז מיועד לאנשי מקצוע בתחומי הטיפול, הייעוץ החינוך והרפואה וגם לכאלה המעוניינים ללמוד לראשונה איך מלווים אחרים בתהליכי התמקדות. מתקיימים בו קורסים, הכשרות והדרכות בחסות המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק. 

לצד פעילותי במרכז, אני עוסקת בטיפול זוגי ופרטני בקליניקה פרטית בתל אביב, מדריכה מטפלים ומנחה יחידים וקבוצות. כמו כן, אני מלמדת התמקדות באוניברסיטאות, שפ”חים, מוסדות וארגונים. מאמרים שכתבתי התפרסמו באתר “פסיכולוגיה עברית” וכן בכתבי העת “שיחות” ו”חיים אחרים”.

דברי תודה

אני מודה לפרופסור יוג’ין ג’נדלין, הוגה גישת ההתמקדות, שאפשר לעולם להכיר את השיטה המופלאה הזאת; למורתי ד”ר עצמאות פרלשטיין על פעילותה החלוצית בהטמעת ההתמקדות בארץ; למורתי אן וויזר קורנל שלימדה אותי איך מלמדים התמקדות; וכן לשותפיי להתמקדויות, למטופליי, לעמיתיי ולתלמידיי.