טיפול והדרכה בהתמקדות

הטיפול מיועד לכל אדם אשר רוצה לעשות שינוי בחייו, לאלה הרוצים להתבונן פנימה ולהתפתח

עבודת ההדרכה, בה נעשה שימוש בהתמקדות, יוצרת תהליך ייחודי ומעצים לאנשי טיפול וייעוץ

טיפול אישי

ג’נדלין אבי ההתמקדות אמר כי האינטראקציה בין שני אנשים קודמת לכל וכי תפקידו כמטפל להיות סוג האינטראקציה שיאפשר למטופל להיות אדם טוב יותר בתוך אותה אינטראקציה. זה נפלא ומרגש לראות מישהו מרגיש אדם טוב יותר עם עצמו ועם אחרים בתוך תהליך טיפולי.

בטיפול אישי ראשית אנו מבססים  מערכת יחסים נוכחת ובטוחה עם המטופל. לאחר מכן אנחנו נעים דרך תחושות גוף, רגשות, מחשבות, זכרונות, דימויים ומילים בהקשבה ייחודית פנימה ובתשומת לב סקרנית לחוויה, למה שעולה מתוך עומקו של המטופל.

התהליך עוזר להגיע לשורש הבעיה באמצעות התמקדות בתחושה פנימית-פיזית-רגשית בזמן הדיבור על בעיה. אנחנו שוהים ביחד שנינו, עם הרגשות המורכבים והמפחידים בקבלה מלאה וללא שיפוטיות, בתוך מצבי אי ידיעה אשר מאפשרים בסופו של דבר לתנועת החיים לזוז, להינשא קדימה אל עבר הצעד הבא.

המהות הפנימית מתרחבת, מתחזקת ומתפתחת בהדרגה. משהו שהיה מכווץ וסגור מקבל תפנית ומתחיל להיפתח ולבעבע. צמיחה וריפוי מתאפשרים.
אני רואה זאת מול עיני פעם אחר פעם עם מטופלים רבים במהלך השנים וליבי מתמלא.     

ניתן למצוא את המקום שבו החיים שלנו לחוצים, חסומים ותקועים – ולשנותו.
הטיפול מיועד לכל אדם שכמה לשינוי בחייו, למי שחווה חוסר סיפוק, טראומות שונות, חרדה, דכאון, קשיים בדימוי העצמי, קשיים ביחסים בין אישיים, קשיים בקבלת החלטות, כאבים פסיכוסומטיים ועוד.

מאמר לקריאה נוספת: שערי גישה לתחושה המורגשת

טיפול זוגי

כולנו רוצים את אותם דברים ביחסים הזוגיים: אהבה, הערכה, בטחון, הנאה ושמחה – אך לעיתים קרובות יחסים הם מקור לכאב, כעס, מרירות, תסכול, לחץ ובדידות.

זוגיות עלולה לעלות על שרטון בגלל סיבות רבות ושונות למשל דפוסי התנהגות שמקורם בילדות. דוגמא לכך הם ילדים שהתרגלו להיות קשובים לצורכי הוריהם, יפנו את תשומת לבם כלפי בן הזוג ולא כלפי עצמם. הם יתקשו לדעת מה הצרכים לשלהם ולבטא אותם בקשר. קשיים בזוגיות יכולים גם להיווצר כיוון שבני הזוג מתקשים להקשיב אחד לשני כתוצאה מחרדה, הצפה, כאב או כעס וכל אחד מבני הזוג מדבר את הקושי שלו. כדי להצליח להקשיב, יש לעבור את הגשר – לתת מקום לתחושות, רגשות ותגובות אוטומטיות ולהקשיב באמפטיה. זה לעיתים קשה, אך אפשרי.

טיפול זוגי בגישת ההתמקדות מווסת קונפליקטים, תוקפנות וביקורת, הסתגרות והתכנסות, קפיאה רגשית ותפקודית. הוא מיועד לזוגות שחווים קשיים ומשברים בתקשורת, באינטימיות ועוד. התהליך יוצר אצל בני הזוג עוגן בטוח עם הקשבה הדדית מדויקת וסקרנית לחוויות, לתחושות ולצרכים.
כשהתחושות הפנימיות והצרכים העמוקים והנסתרים צפים, מתגלה הגשר לצד האחר. גשר לפגיעות, לרגישות, להערכה, להבנה, לבטחון, לתמיכה ולשייכות.

מאמרים לקריאה נוספת: 
כשהריקוד הזוגי הופך לסיוט זוגי

מודל טיפולי לעבודה עם זוגות בתרפיה מוכוונת התמקדות

הדרכה

עבודת ההדרכה, בה נעשה שימוש בהתמקדות, יוצרת תהליך ייחודי ומעצים לאנשי טיפול ולמלווי תהליכי התמקדות.

תפקידה של ההדרכה המקצועית – Supervision, הוא לספק מסגרת מקצועית תומכת ומיטיבה המאפשרת למטפל למידה מתמשכת, שיפור מיומנויות מקצועיות, עיבוד תהליכים בין אישיים ותוך אישיים העולים בחדר הטיפולים, כולל תהליכי העברה והעברה נגדית, וסיוע בהתמודדות עם קשיים ומורכבויות העולים מתוך האינטראקציה הטיפולית.

כמדריכה אני מלווה את המודרך בתהליך שמאפשר לו לחוש את הסיטואציה הטיפולית “מבפנים” באמצעות שימוש בגישת ההתמקדות. התחושות המורגשות, ה-Felt Senses של שנינו, מסייעות לנו לחוות את הסיטואציה הטיפולית, לפרום אותה לחלקיה, להכיל את התחושות הרגשיות שעולות במהלכה, לעבד אותה ולמצוא באופן הזה דרכי התמודדות עם הקשיים והשאלות שהעלה המודרך. למעשה, בתהליך ההדרכה אנו מפתחים את יכולת המודרך להימצא בשני מצבים בו זמנית – בנעלי המטופל ובנעליו שלו עצמו.

במסגרת תהליך ההדרכה, הופכת ההדרכה החיצונית למצפן שהמטפל נושא איתו. המודרך מגדל, מפתח, מדייק ומעצים את הקול המכוון שבתוכו.